Polacy w Rumunii
Pierwsi Polacy pojawili się w Rumunii już w średniowieczu. Jednak o początkach polskiej obecności w Rumunii można mówić dopiero po roku 1774. W 1792 roku do miejscowości Kaczyki przybyło 20 rodzin górniczych z okolic Bochni i Wieliczki do pracy w otwartej rok wcześniej kopalni soli.
W wieku XIX z będącej pod zaborami Polski, głównie z terenów Galicji i Śląska, trafiło do Rumunii wiele polskich rodzin, które osiedlały się i stopniowo zakładały polskie osady m. in. Hliboka, Tereszeny, Nowy Soloniec, Pleszę czy Pojanę Mikuli.
W 1929 roku liczba Polaków w Rumunii wynosiła już ok. 50 tysięcy, z czego większość zamieszkiwała Bukowinę i Besarabię. Tak duża liczba Polaków odczuwała potrzebę jednoczenia się i tworzenia polonijnych organizacji. Pierwszą z nich było Stowarzyszenie Czytelni Polskiej i Bratniej Pomocy, ale warto wspomnieć o Polskiej Radzie Narodowej oraz wydawanym przez nią piśmie "Gazeta Polska", która była wówczas jedyną polskojęzyczną gazetą w Rumunii.
Do wybuchu II wojny światowej w Rumunii żyło ok. 80 tysięcy Polaków, jednak w wyniku wojennych deportacji i zmian granic w roku 1949 pozostało ich jedynie ok. 11 tysięcy.
Obecnie Rumunię zamieszkują głównie potomkowie przedwojennych emigrantów, którzy dzięki kultywowaniu polskości w domach rodzinnych często bardzo dobrze mówią w języku polskim. Kolejne pokolenie młodych Polaków ma szanse na naukę języka przodków nie tylko w domu, ale także na kursach prowadzonych m. in. przez Związek Polaków w Rumunii.
Organizacje polonijne w Rumunii:
Dom Polski Bukareszt / Casa Polona Bucuresti - www.facebook.com/Dom-Polski-Bukareszt-Casa-Polona-Bucuresti
Dom Polski Kaczyka - sites.google.com/site/poloniawrumunii
Polonia w Kaczyce na Bukowinie - www.facebook.com/polonia.kaczyka
Związek Polaków w Rumunii - dompolski.ro
Skomentuj
Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!