Polacy w Estonii
Historia Polaków w Estonii sięga wieku XVI - południowe ziemie dzisiejszej Estonii należały do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Miasta Parnawa i Dorpat (dzisiejsze Tartu) były najbardziej wysuniętymi na północ miastami o statusie województwa w historii Polski. To polscy jezuici, z polecenia Stefana Batorego, założyli kolegium w Dorpacie, które z czasem stało się słynnym uniwersytetem (dzisiejszy Uniwersytet w Tartu).
Do wybuchu I wojny światowej w Estonii przebywało wielu Polaków, także studentów Uniwersytetu w Tartu. Wówczas liczbę Polaków w Estonii szacowano ok. 20 tysięcy. W dwudziestoleciu międzywojennym polska inteligencja skupiała się wokół Tallina i Dorpatu, gdzie powstały organizacje zrzeszające Polaków Związek Narodowy Polaków „Jutrzenka” oraz Związek Narodowy Polaków w Estonii.
Po zakończeniu II wojny światowej estońska Polonia zwiększyła się o pracowników kopali i zakładów przemysłowych. Po odzyskaniu przez Estonię niepodległości liczba Polaków w tym kraju zaczęła gwałtownie spadać. Dziś estońską Polonię szacuje się na około 2000 osób, z czego większość mieszka w Tallinie i okolicach.
Organizacje polonijne w Estonii:
Związek Polaków w Estonii "Polonia" - www.polonia.ee
Portal estoński Eesti.pl - www.eesti.pl
Skomentuj
Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!