Poznaj Polskę
Polskie symbole narodowe
Symbole narodowe są jednym z elementów tworzących tożsamość i świadomość narodową. Są sposobem komunikowania swojej suwerenności i mają wpływ na kształtowanie się więzi narodowej. Nawiązują do tradycji historycznej państwa i narodu.
Polskimi symbolami narodowymi są:
GODŁO
Godło polskie złożone jest z białego orła ze złotą koroną umieszczonego na czerwonym tle. Jest on zwrócony głową w prawo. Symbol ten związany jest z legendą o Lechu, Czechu i Rusie i początkach polskiej państwowości. Wizerunek orła związany jest z Gnieznem, czyli pierwszą stolicą, która została założona przez Lecha. Zobaczył on na swej drodze gniazdo orła i postanowił w tym miejscu zbudować miasto. Wizerunek orła ulegał pewnym modyfikacjom na przestrzeni wieków. W okresie PRLu orła pozbawiono korony, by zatrzeć pamięć o polskiej historii.
FLAGA
Początki polskiej flagi sięgają końca XVIII wieku, kiedy to po rozbiorach polscy patrioci i powstańcy potrzebowali łatwo rozpoznawalnego symbolu. Biało-czerwona flaga od 1831 roku jest naszą oficjalną flagą narodową.
Polska flaga składa się z dwóch pasów o takiej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, dolny koloru czerwonego. Kolory te nawiązują do godła państwa polskiego. Kolor biały odwołuje się do Orła Białego, a czerwony ma związek z tłem tarczy.
Za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
HYMN
Oryginalnym tytułem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej jest „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, której twórcą jest Józef Wybicki. Pieśń powstała pod koniec XVIII wieku, a po raz pierwszy zaśpiewano ją 16 lipca 1797 roku podczas parady wojskowej Legionu Dąbrowskiego, który miał walczyć pod wodzą Napoleona o niepodległość Polski. W 1927 roku została oficjalnym hymnem Polski i zmieniono jej tytuł na „Mazurka Dąbrowskiego”.
Polskie symbole narodowe chronione są przez konstytucję, a warunki, na jakich mogą być używane określone są w ustawie.
Skomentuj
Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!