Poznaj Polskę

Kuchnia polska - tradycyjne polskie potrawy

Nie ulega wątpliwości, że Polacy są narodem lubiącym dobrze zjeść. Polska kuchnia słynie ze specyficznych smaków, często nieobecnych w innych kuchniach. Kilka podobieństw można jednak dostrzec w potrawach wschodnich, w krajach o podobnej historii i kulturze. Na rozwój polskiej gastronomii wpływ miało wiele czynników – przemiany historyczne i kulturowe, klimat, dostępność poszczególnych produktów, zamożność ludności zamieszkującej poszczególne regiony, a przede wszystkim różnorodność narodów zamieszkujących tereny Rzeczypospolitej. W naszej rodzimej kuchni możemy dostrzec wpływy niemieckie, ruskie, żydowskie, francuskie czy też włoskie.

Polska kuchnia jest bardzo charakterystyczna, przez co znana jest na całym świecie. Obfituje w potrawy mięsne, różnorodne dania na bazie zbóż i mączne (takie jak kluski, pierogi, pieczywo), zupy, sosy i produkty kiszone (np. ogórki kiszone i kapusta). Zawiera także potrawy, których podstawą są produkty łatwo dostępne, jak grzyby, owoce, zioła czy orzechy. Ważnym produktem w naszym menu jest nabiał w postaci krowiego mleka oraz kurzych jaj. Polacy lubią dania słone, kwaśne, dobrze doprawione i o wyczuwalnym smaku.

Tradycyjna polska kuchnia często jest tłusta i bardzo treściwa, jednak łatwo dostosować ją do pór roku. W zimę chętniej sięgamy do cięższych zup na wywarze mięsnym lub warzywnym, które zaspakajają nasz głód i są bardzo pożywne. Prym wiedzie rosół – nieodłączny element niedzielnego obiadu w każdym polskim domu – lubimy także zupy: pomidorową, ogórkową, grzybową, żurek, krupnik, barszcz, kapuśniak czy też grochówkę. Latem natomiast stawiamy na lżejsze potrawy obfitujące najczęściej w warzywa i owoce sezonowe. Chłodniki, czyli zupy podawane na zimno, z botwinki czy ogórka są świetnymi daniami obiadowymi na upalne dni – są pożywne, a przy okazji skutecznie gaszą pragnienie. W takie dni chętnie jemy też różnego rodzaju sałatki i surówki, a pysznym i łatwym do przygotowania daniem może być na przykład jajko sadzone podane z mizerią i młodymi ziemniakami przyprószonymi koperkiem. Najpopularniejszym daniem mięsnym jest uwielbiany przez Polaków (i nie tylko) kotlet schabowy. Chętnie zajadamy się także kotletami mielonymi, gołąbkami, bigosem, żeberkami czy golonką. Do menu polskich narodowych dań należą także obcobrzmiące: pierogi ruskie, barszcz ukraiński, czy gulasz po węgiersku.

Typowe regionalne potrawy cenione są nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Prawdopodobnie najbardziej znanym daniem polskim na świecie są pierogi, które nawet w języku angielskim nazywane są: „pierogies”.

Nie sposób opisać kuchni polskiej bez znakomitych deserów: pierników korzennych, sernika, szarlotki, domowych pączków i faworków. Polska słynie również z przetworów (kompotów, dżemów, konfitur i powideł).

Nasza kuchnia oferuje również bogatą gamę polskich domowych alkoholi – są to przede wszystkim nalewki owocowe i wina. Nie można też nie wspomnieć o wódce, uważanej często za typowo polski trunek.

Polską kuchnię tworzą potrawy regionalne, które charakteryzuje ogromna różnorodność. Wyróżnia się dziesięć różnych regionów kulinarnych Polski. Mamy kuchnię Podhala, Mazowsza, Wielkopolski, Śląska, Podlasia, Małopolski, Kurpi, Kujaw, Warmii i Mazur oraz Pojezierza Pomorskiego. Podział ten bierze się z czynników takich jak: odmienne warunki klimatyczne, położenie i ukształtowanie danego regionu – dostęp do produktów występujących w lasach, w rzekach, jeziorach, morzu itd. Najbardziej znane są dania kuchni podhalańskiej i śląskiej.

Podhale ze względu na swoje położenie, klimat i warunki niesprzyjające rolnictwu słynie z prostych, ale energetycznych i pożywnych potraw przygotowywanych z ziemniaków, kaszy i kapusty – najlepszym przykładem może być kwaśnica, która do dziś przyciąga do Zakopanego turystów z całej Polski. Innymi produktami, którymi może pochwalić się Podhale są sery owcze – oscypek, bryndza czy bundz – które w każdej postaci (czy na surowo czy grillowane z dodatkiem żurawiny) smakują wyśmienicie.

Kuchnia śląska oferuje natomiast głównie dania mięsne i ziemniaczane. Klasyczny niedzielny śląski obiad składa się ze wspomnianego już rosołu z makaronem (nudelzupy) oraz rolady z kluskami śląskimi (z dziurkami) i modrą kapustą. Innymi daniami mięsnymi obecnymi na Górnym Śląsku są: krupnioki (kiełbaski z kaszy i krwi oraz podrobów), żymloki (podobne do krupników, ale zamiast kaszy dodaje się bułkę), wodzionka zwana też brotzupą (zupa, której podstawą są chleb i wrzątek) oraz szałot (sałatka jarzynowa lub śledziowa). Na deser warto skosztować śląskiej kopy (połączenia placków kokosowych lub biszkoptów, śmietany, owoców, bakalii i spirytusu) oraz makówek (świątecznego deseru z chałki, maku i rodzynek). Dla koneserów specyficznych smaków wielką gratką mogą okazać się kopalnioki, czyli twarde anyżowo-miętowe cukierki.

Obecnie tradycyjne potrawy są często unowocześniane, urozmaicane i poddawane różnym modyfikacjom zgodnie z aktualnymi trendami gastronomicznymi i modą. Często łączy się ją z innymi kuchniami świata. Wielokulturowość kuchni polskiej sprawia, że jest ona bogata w różnorodne i unikalne smaki. Dzięki tym cechom nasza rodzima kuchnia gwarantuje, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm