Polacy w Wenezueli
Pierwsi Polacy dotarli do Wenezueli na początku XIX wieku. Byli to głównie żołnierze, którzy po klęsce powstań zmuszeni byli do emigracji. Wśród najbardziej znanych Polaków w Wenezueli można wymienić Wojciecha Lutowskiego, byłego powstańca, inżyniera, architekta. Lutowski budował m.in. drogi, zapory wodne, kościoły czy wodociągi. Był ojcem Augusto Paradesa Lutowskiego, senatora oraz Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych w Wenezueli.
Kolejni Polacy przybyli do Wenezueli w okresie międzywojennym – była to grupa kilkudziesięciu osób, jednak szczytowa fala emigracji miała miejsce po 1947 roku. Do Wenezueli trafiło wtedy ok. 4 tysięcy Polaków. Emigranci z Polski zamieszkali głównie w dużych miastach – Caracas i Maracaibo. Wtedy też zaczęły powstawać organizacje polonijne. Po II wojnie światowej do Wenezueli zaczęli przybywać także polscy misjonarze.
W ostatnich latach sytuacja Polaków w Wenezueli zaczęła się pogarszać – w związku z wojną domową i kryzysem ekonomicznym i humanitarnym większość rodaków decyduje się na opuszczenie Wenezueli. W kraju wciąż pozostają jednak rodacy, których nie stać lub względów zdrowotnych nie są w stanie opuścić ogarniętej kryzysem Wenezueli – liczą oni na pomoc Polaków z kraju.
Polacy i organizacje polonijne w Wenezueli:
Stowarzyszenie Polakow w Wenezueli/Hermandad Polaca en Venezuela - www.facebook.com/poloniawenezuelska
Skomentuj
Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!