Polacy na świecie

Polacy w Serbii

Pierwsze wzmianki o Polakach w Serbii pochodzą z początku XIX wieku. Istnieją dokumenty potwierdzające udział polskich oficerów w I Powstaniu Serbskim w latach 1804-1813. Większa grupa Polaków, szczególnie lekarzy, trafiła do Serbii po upadku postania styczniowego (1863-1864). Mieli oni znaczący wpływ na rozwój medycyny w tym kraju.

Spora grupa Polaków zamieszkała pogranicze serbsko-węgierko-rumuńskie, gdzie do pracy w kopalniach przybywało wielu ludzi poszukujących pracy. Osiedlali się głównie we wsi Ostojićevie. Początkowo górnicy przybywali do pracy latem, a późną jesienią wracali do swoich domów. Jednak z czasem, chcąc uniknąć długich podróży, często pieszych, wielu z nich osiedliło się w Serbii na stałe. Ostojićevie do dziś zamieszkują potomkowie górników, którzy kultywują tradycje przodków i pamiętają o swoim polskim pochodzeniu. Na terenie miejscowości działają dwie organizacje polonijne, które podtrzymują trwanie polskich tradycji.

Inną grupą Polaków w Serbii stanowili członkowie Ligii Jugosławia Polska, która działa w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej, podczas której pomagała żołnierzom oraz cywilom przedostać się na zachód.

Po II wojnie światowej w Serbii osiedliło się sporo Polek, które związały się z Serbami. Liczba rodzin polonijnych znacząco spadła po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku.

Obecnie Polonia serbska jest nieliczna, liczy ok. 800 osób, z czego większość mieszka w stolicy kraju, Belgradzie oraz we wsi Ostojićevie.

 

Polacy i organizacje polonijne w Serbii:

Polonia w Serbii - www.facebook.com/poloniasrb

Wisła - Powrót do Źródła - www.facebook.com/Wisła-Powrót-do-Źródła

Skomentuj

Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!

Najnowsze w serwisie

Lekarze

Prawnicy

Szkoły

Biura turystyczne

Baza firm