Polacy w Mołdawii
Polonię w Mołdawii szacuje się obecnie na ok. 4 tysięcy osób, z czego większość zamieszkuje największe miasta kraju oraz rejony wchodzące w skład Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskie, szczególne rejony Kamionka i i Rybnica, które do II rozbioru wchodziły w skład Rzeczypospolitej.
Wśród Polaków przybywających na tereny dzisiejszej Mołdawii dominowała zubożała szlachta, z czasem zaczęły powstać także polskie miejscowości, takie jak Trynowa, w której do dnia dzisiejszego mieszkają potomkowie Polaków, wciąż noszący polskie nazwiska oraz dbający o pamięć o przodkach.
W Mołdawii swoje prywatne miasta i majątki posiadała polska szlachta i magnateria, m. in. Koniecpolscy i Lubomirscy. Do dziś w Raszkowie, byłym majątku Lubomirskich zachował się kościół św. Kajetana wzniesiony w czasach przynależności miejscowości do Polski oraz polski cmentarz z XVIII wieku.
Ważnym ośrodkiem polonijnym jest miasto Bielce, w którym działa stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach, prowadzące szkołę języka polskiego dla dzieci i dorosłych. W znajdującej się nieopodal wsi Strycza Polacy stanowią najliczniejszą grupę etniczną.
Polacy i organizacje polonijne w Mołdawii:
Stowarzyszenie "Dom Polski" w Bielcach - poloniamoldawska.com
Jutrzenka - Pismo Polaków w Republice Mołdawii - www.jutrzenka.md
Polskie Towarzystwo Medyczne w Mołdawii - www.facebook.com/Polskie-Towarzystwo-Medyczne-w-Mo%C5%82dawii
Stowarzyszenie Polaków Gagauzji - www.facebook.com/polacy.gagauzji
Stowarzyszenie Polska Wiosna w Mołdawii - www.polskawiosna.md
Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” - www.dompolskiwraszkowie.cba.pl
Skomentuj
Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!