Polacy w Chorwacji
Historia Polaków w Chorwacji sięga Wiosny Ludów. W okresie międzywojennym Chorwacja stała się popularnym miejscem wypoczynku dla polskiej elity intelektualnej. Do Chorwacji wyjeżdżały także grupy młodzieży, przebywał tu m.in. poeta Krzysztof Kamil Baczyński czy Stanisław Witkiewicz. Nad Adriatykiem działał nawet polski pensjonat "Dom Polski Adriatyk".
Od końca XIX do roku 1919 do Chorwacji i krajów sąsiednich trafiło ok. 25 tysięcy rodaków, głownie z Galicji. Było to wynikiem akcji przesiedleńczej Austro-Węgier. W jej wyniku na Bałkany trafili także absolwenci uczelni wyższych z Krakowa i ze Lwowa, którzy zajmowali się pracą w administracji.
Obecnie chorwacką Polonię stanowią głownie kobiety, które od lat 60. przybywały do Chorwacji w wyniku małżeństw z obywatelami tego kraju. Niewielka część Polonii wraz to osoby, które nie powróciły do kraju po II wojnie światowej. Nie brakuje także osób, które postanowiły zamieszkać w Chorwacji na emeryturze, czy prowadzą tutaj własne biznesy.
Według obecnych szacunków Polonia w Chorwacji liczy ok. 2500 osób. By utrzymać więzy z ojczyzną Polacy zrzeszają się w stowarzyszeniach i klubach, a w Zagrzebiu i Splicie działają polskie szkoły. Najwięcej rodaków mieszka w Zagrzebiu i okolicy, w Rijece, na półwyspie Istria oraz w Splicie i Osijeku.
Polacy i organizacje polonijne w Chorwacji:
Polskie Towarzystwo Kulturalne "Mikołaj Kopernik" w Zagrzebiu - kopernik.hr
Polskie Towarzystwo Kulturalne "Fryderyk Chopin" - www.facebook.com/chopin.rijeka
Chorwacja Online - www.cro.pl
Polskie Towarzystwo Kulturalne Polonez - udruga-polonez.hr
Skomentuj
Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!