Polacy na Kubie
Polacy pojawili się na Kubie w latach dwudziestych XX wieku. Na początku było to kilkaset polskich rodzin, które Kubę traktowały jako etap przejściowy przed osiedlem się w Stanach Zjednoczonych. Równolegle na wyspę trafiło ok. 10 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego i ukraińskiego. Dla nich Kuba również miała być tylko przystankiem w drodze do USA. Emigranci osiedlili się głownie w miastach Hawana, Minas de Matahambre, Camagüey, Cienfuegos i Santiago de Cuba.
Już w 1927 roku zarejestrowano Związek Narodowy Polaków, który był pierwszą organizacją polonijną na wyspie. Związek prowadził działalność kulturalno-oświatową oraz charytatywną. Organizacja przetrwała do 1935, kiedy to doszło do przesiedlania znacznej części Polaków do Stanów Zjednoczonych.
Kolejna znaczna grupa Polaków znalazła się na Kubie po zakończeniu II wojny światowej - byli to byli polscy żołnierze, walczący pod dowództwem generała Stanisława Maczka.
Po rewolucji komunistycznej na Kubie i zerwaniu stosunków politycznych i gospodarczych z USA, Kuba nawiązała współpracę z Polską. W jej wyniku do Polski, oprócz zielonych i gorzkich pomarańczy, trafiło wielu Kubańczyków, głownie studentów i robotników. Dzięki porozumieniom na Kubę wyjeżdżali także Polscy specjaliście, którzy pomagali w budowie kubańskiego przemysłu. Zaowocowało to z czasem polsko-kubańskimi małżeństwami i coraz liczniejszą kubańską Polonią. W latach 80. na Kubie działała regularna polska szkoła, do której chodziło 400 dzieci.
Zmiany ustrojowe z 1989 roku spowodowały znaczące zahamowanie współpracy polsko-kubańskiej, a Polacy stali się celem nagonki rządu kubańskiego. Szkoła polska została zlikwidowana, tak samo jak polonijna biblioteka. Pogorszenie się sytuacji Polaków było dla wielu rodzin sygnałem do wyjazdu - w 1996 roku pozostało na Kubie już tylko ok. 250 osób.
Obecnie Polonia kubańska liczy ok. 200 aktywnych osób, które udzielają się w polonijnej społeczności. Dodatkowo na Kubie wciąż mieszkają potomkowie emigrantów z okresu międzywojennego.
Polacy i organizacje polonijne na Kubie:
La Compañía Cubana - Towarzystwo Przyjaciół Kuby - lacompaniacubana.pl
Polacy na Kubie - www.facebook.com/groups
Skomentuj
Nikt jeszcze nie skomentował, bądź pierwszy!