Okolnik - kwiecień 2000    

Do Prezesow Organizacji Czlonkowskich ERWP

W załaczeniu przesyłam list, który został wysłany do Wicepremiera Rzadu Bialorusi, w sprawie aresztowania ks. Zbigniewa Karolaka w Brzesciu dnia 18.03.2000. Prosze o pisanie listów o podobnej tresci do Ambasadora Bialorusi w krajach zamieszkania.

  Załączam równiez fotokopie artykulu, który ukazal sie w "Brzeskim Kurierze", opisujacy powyzszy incydent.

  Z powazaniem
Prezes
Zygmunt Szkopiak

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mr Ural Latypow
Deputy Premier and Minister
Of Foreign Affairs of the Republik of Belarus  

Szanowny Panie Premierze,

  Pisze do Pana w coraz bardziej agresywnego stosunku wladz do proboszcza parafii katolickiej w Brześciu, ks. Zbigniewa Karolaka.

  Z artykułu (fotokopia załaczona), który ukazał się w "Kurierze Brzeskim" dnia 23 marca 2000 roku dowiedzieliśmy sie, ze 18 marca br. ks. Karolak został aresztowany i z rekoma wykrecomyni do tyłu wyprowadzony z kosciola polskiego przez dwóch policjantów, na oczach stojacych na przystanku autobusowym ludzi.

  My, Polacy, zamieszkali w krajach europejskich jestesmy bardzo zaniepokojeni ponizajacym potraktowaniem ks. Karolaka i zatrzymaniem go na posterunku policyjnym bez oskarzenia.

  Powyzszy incydent zaprzecza wypowiedzi Prezydenta Aleksandra Lukaszenki, skierowanej do Polskiego Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w czasie spotkania głów panstw w Stambule, Turcja, w listopadzie 1999 roku, że Polacy mieszkajacy na Białorusi sa ze swej sytuacji zadowoleni i nie maja podstaw do narzekania.

  Mamy nadzieje, ze władze bialoruskie rozwiaza problemy zwiazane z incydentem z ks. Zbigniewem Karolakiem w Brzesciu w duchu miedzynarodowej Konwencji Praw Czlowieka.

Z wyrazami szacunku,
Prezes
Dr Zygmunt Szkopiak