„Kolosy - tajemnicze posagi z Wyspy Wielkanocnej, nabrały mocy symbolu tego, co nieznane, niezwykle, wspaniale, pociągające, warte zbadania i poznania za cenę najwyższego wysiłku i ryzyka, dlatego nagroda KOLOSOW jest najlepszym wyróżnieniem dla tych, współczesnych nam ludzi, którzy podobnie, jak ich poprzednicy w całej historii ludzkości, porzucali dom i bezpieczne życie, aby wyruszać na szlak odkrywczej przygody, nieprzetartymi ścieżkami, otwierać przed nami nowe światy i wytyczać nowe granice możliwości człowieka.”

Maciej Kuczyński (-) prezes polskiego oddziału The Explorers Club

 

Połączenie V Ogólnopolskich Spotkań Podróżników (największej i najstarszej tego typu imprezy w kraju) oraz Finału Nagrody Kolosy 2002 nastąpi w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w dniach 28.02 - 02.03.2003. Wszystkich tych, którzy zechcą się podzielić wrażeniami lub tylko posłuchać innych - zapraszamy!

 

Na imprezę złożą się trzy bloki:

 

Spotkania są największą i najstarszą tego rodzaju imprezą w kraju (40 godzin prelekcji, 50 uczestników, 2000 osób przez trzy dni na widowni) skupiającą w jednym miejscu podróżników, żeglarzy, alpinistów i grotołazów. W poprzednich edycjach Spotkań uczestniczyli: Krzysztof Baranowski, Anna Czerwińska, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Janusz Kasza, Marek Kamiński, Maciej Kuczyński, Roman Paszke, Arkadiusz Pawełek i wielu innych. Podróżnicy uzupełniają swoje prelekcje przeźroczami lub filmami z wyprawy. Wśród prelegentów będą również kandydaci do tegorocznej nagrody Kolosów.

 

Spośród nadesłanych zgłoszeń zostaną wybrane prezentacje, które zobaczymy w trakcie Fotoplastykonu, imprezy towarzyszący Spotkaniom. Pokaz popularnie nazywany „slajdowiskiem”, będzie miał miejsce każdego dnia, w późnych godzinach wieczornych. Każdy wybrany przez organizatorów uczestnik będzie miał do dyspozycji 20 minut na pokaz. W Fotoplastykonie zobaczymy także kandydatów do Nagrody Zawady.

 

KOLOSY zostaną wręczone po raz czwarty, za dokonania minionego roku, w pięciu kategoriach: Podróże, Żeglarstwo, Alpinizm, Eksploracja Jaskiń oraz Wyczyn Roku. Natomiast dla uczczenia uczestników wydarzeń, które na trwałe wpisały się do historii polskich wyczynów eksploracyjno-podróżniczych, przygotowano dodatkowego Super KOLOSA, różniącego się wielkością od nagród zasadniczych. Prestiż KOLOSÓW gwarantuje skład Kapituły, do której należą tak wybitne postacie jak m.in.: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Wojciech Jacobson, Maciej Kuczyński, Aleksander Lwow, Stanisław Szwarc-Bronikowski.

 

Przyznawana po raz drugi, Nagroda im. Andrzeja Zawady, to prestiżowe a zarazem wymierne finansowo wyróżnienie, będące spełnieniem życzenia wielkiego himalaisty, nieżyjącego członka kapituły Kolosów, by szczególnie promować dokonania ludzi młodych. Laureat zostanie wybrany spośród zgłoszonych uczestników wypraw wysokogórskich, podziemnych, morskich i lądowych. Kandydaci do nagrody im. Andrzeja Zawady (wiek do 26 lat) musza dołączyć projekt wyprawy, na którą są gotowi przeznaczyć ewentualną wygraną.

 

Szczególnie cenna jest integracyjna rola Spotkań, możliwość wzajemnego poznania i wymiany doświadczeń osób o odmiennych sposobach podróżowania i odczuwania. Przyjaźnie tu zawarte zaowocowały m.in. wspólnymi wyprawami na Spitsbergen i w dżunglę Amazoni

 

Organizatorami Spotkań są: Małopolska Agencja Rozwoju Turystyki i Urząd Miasta Gdyni. MART jest ponadto pomysłodawcą i jedynym organizatorem finału czwartej edycji konkursu Kolosy.

 

INFORMACJA O WARUNKACH UCZESTNICTWA W KONKURSACH

Zgłoszenia do obu nagród przyjmowane są do końca stycznia 2003 na adres:

kapitula@kolosy.pl

Nagroda Kolosów stawia wyższe wymagania i nie jest ograniczona wiekiem. Dotyczy tylko dokonań zakończonych pomiędzy poprzednią a bieżącą edycją.

Kandydat (-ci) do obu nagród zobowiązani są do przygotowania prelekcji na Spotkania. Kapituła zwalnia z tego obowiązku tylko w uzasadnionych przypadkach (pobyt na wyprawie, choroba).

Młodym (do 26 lat) autorom ambitnych dokonań podróżniczych polecamy przesłanie zgłoszeń do obu nagród. Kandydaci do nagrody im. Andrzeja Zawady musza dołączyć projekt wyprawy, na którą są gotowi przeznaczyć ewentualną wygraną.

Chętnych do podzielenia się wrażeniami i doświadczeniem zdobytym podczas podróży, nie mających aspiracji do żadnej nagrody, zapraszamy do Fotoplastykonu. Zgłoszenia do Fotoplastykonu na adres: turystyka@miasto.gdynia.pl

Oficjalne druki zgłoszeniowe zostaną przesłane zainteresowanym pocztą elektroniczna.

Cała impreza odbędzie się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w dniach 28 luty - 2 marzec 2003.

Organizator nie dysponuje budżetem na pokrycie kosztów noclegów i dojazdu osób bez zaproszeń. W Gdyni istnieje baza noclegowa na każda kieszeń (od 20 zł). Lista obiektów wkrótce w serwisie.

 

PROGRAM RAMOWY

V Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Gdynia 2003

oraz

Finał nagrody KOLOSY 2002

 

Miejsce imprezy:

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, Gdynia

 

28.02.2003 Piątek

10.30 uroczyste otwarcie

11.00 konferencja prasowa

12.00 - 15.00 Spotkania z podróżnikami

15.00 - 16.00 Przerwa

16.00 - 20.00 Spotkania z podróżnikami

20.30 - 24.00 - FOTOPLASTYKON (Slajdowisko)

 

1.03.2003 Sobota

10.00 - 18.00 Spotkania z podróżnikami

18.00 - 24.00 FOTOPLASTYKON (Slajdowisko)

 

2.03.2002 Niedziela

10.00 - 14.00 Spotkania z podróżnikami

14.00 - 15.00 Przerwa

15.00 - 16.00 Uroczyste wręczenie nagród: Kolosy 2002 i nagrody im. Andrzeja Zawady

16.00 - 18.00 FOTOPLASTYKON (Slajdowisko)

18.00 zakończenie Spotkań