arpsa.htm

POLSKIE STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW (P.S.A.)

 

P.S.A. ma dluga historie w polskim spoleczeństwie w Argentynie. Jego poczatki, choc nie instytucyjne, siegaja końca XIX wieku, kiedy przybyli do Argentyny pierwsi polscy inzynierowie i technicy, którzy pracowali tak w argentyńskich silach zbrojnych jak i w cywilnych instytucjach.

 

12go lipca 1947r. odbylo sie w Buenos Aires pierwsze zwyczajne walne zgromadzenie czlonków, podczas którego formalnie zalozone zostalo Stowarzyszenie Inzynierów i Techników Polskich (S.I.T.P.), oraz wybrany zostal jego Zarzad.

 

S.I.T.P. rozwinelo szeroka dzialalnosc tak wsród spolecznosci polskiej jak i argentyńskiej, co zyskalo uznanie w lokalnych kregach zawodowych.

 

Od poczatku swego istnienia, S.I.T.P. wstapilo do Zwiazku Polaków w Argentynie (Z.P.A.), z którym blisko wspólpracowalo, szczególnie w przebudowie zakupionej przez Z.P.A. nieruchomosci w Buenos Aires, obecnie znanej jako "Dom Polski".

 

S.I.T.P. zorganizowalo i bralo udzial w niezliczonych zdarzeniach spolecznych, towarzyskich i kulturalnych, jak równiez w komitecie organizacyjnym Zgromadzenia Millenium podczas obchodów tysiaclecia Chrztu Polski.

 

W 13 lat po zalozeniu, S.I.T.P. zorganizowalo bardzo udany Pierwszy Kongres Inzynierów i Techników Polskich, który odbyl sie w Buenos Aires w hotelu Plaza, a w którym wzielo udzial 400 osób.

Z okazji 30 lecia, S.I.T.P. wydalo monografie upamietniajaca te date.

 

Studiujaca mlodziez takze polaczyla sie w równoleglej do S.I.T.P. organizacji "Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Polskich W Argentynie" (S.S.A.P.A.), której wielu czlonków uzyskalo dyplomy na wydzialach inzynierii oraz nauk scislych na lokalnych uniwersytetach.

 

P.S.A. zostalo zalozone jako kontynuacja S.I.T.P. wedlug postanowień podjetych na Walnym Zgromadzeniu w 1987r. kiedy przyjety zostal Statut Stowarzyszenia.

Cele P.S.A. sa nastepujace:

Zjednoczenie w jednej organizacji wszystkich absolwentów wyzszych uczelni, polskiego pochodzenia.

Rozwijanie wiezi kulturalnych z Polska i Polonia za granica.

Rozwijanie kultury polskiej oraz argentyńskiej.

Popieranie badań oraz prac naukowych interesujacych oba kraje.

Udzielanie pomocy osobom polskiego pochodzenia, a szczególnie studentom.

 

Obecnie P.S.A. zamierza poszerzyc swe horyzonty, stara sie przyciagnac nowych czlonków, specjalnie mlodych, aby dzielic z nimi swa wiedze, idealy kolezeństwa, oraz wspólpracowac w dzialalnosci zawodowej, spolecznej i kulturalnej.