2004
otrzymalem ponownie zaproszenie na rejs!
ponizej program - kontakt jak w roku 2003 (ponizej)

Lp

Data

Miejsce

P R O G R A M  Rejsu 2004

1

22.05 
sobota

Giżycko

Przyjazd uczestników, pobieranie jachtów do godz.20-tej

2

23.05 
niedziela

Giżycko

Pobieranie jachtów do godz.12-tej; uroczyste otwarcie IV ŻTP, parada z udziałem uczniów szkół giżyckich i mieszkańców, udział w imprezach z okazji Dni Giżycka,

3

24.05. 
poniedziałek

Giżycko

Węgorzewo

Odprawa sterników, I etap rejsu, kanał Giżycki, j.Kisajno, j.Mamry, port LOK Węgorzewo zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej i udział w zajęciach z: garncarstwa, grafiki, pisankarstwa, koszykarstwa, rzeźby, krosien tabliczkowych enkaustyki (technika malarska), wyrób kwiatów,

4

25.05. 
wtorek

Węgorzewo

WDW

Odprawa sterników, składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową braci Ejsmontów, II etap rejsu,j.Mamry, j.Przystań, kanał Mazurski, zwiedzanie bunkrów, ”Canal Trophy” – przejazd samochodami terenowymi wzdłuż kanału Mazurskiego, zwiedzanie śluz: w Leśniewie (niedokończonej) i w Guji (jedyna czynna), j.Święcajty Wojskowy, Dom Wypoczynkowy, zawody strzeleckie na strzelnicy wojskowej i inne atrakcje militarne, ”Bankiet poligonowy – manewry żołnierskie”.

5.

26.05. 
środa

WDW Kietlice

Przewóz uczestników do Przerwanek, spływ kajakami od śluzy w Przerwankach do Ogonek (szlak opisany w nr 12/03 Żagli), przewóz zawodników do WDW, odprawa sterników, III etap rejsu j.Święcajty, j.Mamry, j.Mamerki do stanicy żeglarskiej Z. Sawickiego w Kietlicach.

6

27.05. 
czwartek

Kietlice Sztynort

Odprawa sterników, IV etap rejsu,j.Mamerki, j.Mamry, j.Dobskie, wyspa Kormoranów , Sztynort, zwiedzanie zespołu pałacowego i parku.

7

28.05 
piątek

Sztynort Wilkasy

Wyjazd autokarami do Świętej Lipki i Gierłoży (b. wojenna kwatera Hitlera), odprawa sterników, V etap rejsu Łabędzi Szlak, kanał Piekna Góra, j.Tajty, kanał Niegociński, j.Niegocin. AZS Wilkasy.

8

29.05. 
sobota

Wilkasy

Rydzewo

Odprawa sterników, VI etap rejsu, regaty na jachtach OPP (lub Ω), bankiet pożegnalny, zakończenie

9

30.05 
niedziela

Rydzewo

Giżycko

Zdanie jachtów do godziny 14:00

wpisowe

Wpisowe na rejs MAZURY 2004.

Moi Drodzy,

Pora już wpłacać wpisowe na rejs. Przypominam że wynosi ono 50 % całości. Każdy uczestnik wpłaca teraz 175 US$ kosztów uczestnictwa w rejsie. Pozostałe 50 % kosztów uczestnictwa wpłaci na miejscu w Giżycku. Ponadto sternicy wpłacają 50 % kosztów czarteru jachtu. I tak zależnie od wielkości jachtu należy wpłacić 210, 175 lub 140 US$. Pozostałe 50 % kosztów czarteru, wpłacimy na miejscu w Gizycku, przy odbiorze łodzi. Jak Wy między sobą podzielicie koszty czarteru jachtu, jest to Waszą sprawą.

Możliwości wpłaty są dwie:
Pierwsza to wysłać pieniądze do Polski na konto rejsu:
Stowarzyszenie Mazurskie Centrum Żeglarstwa

Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A. I Odział Giżycko
11- 500 Giżycko ul. Dąbrowskiego 12
Konto numer: 11101561-380000074550

Druga możliwość (dotyczy tylko zamieszkałych w Kanadzie i USA) to przysłać czek do mnie na moje nazwisko i mój adres. Ja to w całosci przekażę organizatorom w Giżycku. Ta druga forma oszczędzi Wam koszty przesyłki i skróci czas potwierdzenia.

Przypominam swój adres:

Jerzy Kołakowski
73 Magnolia St.
Elmwood Park, NJ 0740
U S A

Ze względów organizacyjnych ostateczny termin wpłacania wpisowego ustalamy na
1 kwietnia 2004.
Jurek „Kołek” Kołakowski

UWAGA:
Ze względu na wachające się kursy walut przyjęto kurs z piątku 13 lutego.

1 US$ = 3,8 PLN - (to po prostu złotówki)
1 PLN = 4,8 EUR – (to ta nowa waluta euro)

W wypadku drastycznej zmiany kursu walut organizatorzy przeliczą to na kurs w dniu rozpoczęcia rejsu (23 maja 2004).

2003
Betreff: Zaproszenie na rejs         05.01.2003  Zugriffszähler


Jurek Kolakowski

Szanowni Panstwo !

Zwracam sie do Panstwa z goraca prosba.
Wspolnie z kolegami z Polski organizuje zeglarski rejs po pieknych polskich Mazurach.
Taki wspomieniowo-sentymentalny rejs dla rodakow rozsianych po calym swiecie. Dla tych ktorzy przed wielu laty, mieszkajac jeszcze w Polsce, spedzali wakacji pod zaglami na Mazurach. Badzcie Panstwo tacy mili i podajcie ta informacje w swojej prasie.

W zalaczeniu przesylam szczegoly dotyczace tego niepowtarzalnego rejsu.
Z zeglarskim pozdrowieniem

Jurek "Kolek" Kolakowski
73 Magnolia St.
Elmwood Park, NJ 07407, U.S.A
tel.: +1-201 796 7215
E-mail:  kolek@erols.com

„WYŚNIONY REJS”

Koleżanki i koledzy żeglarze,

Jak Wam zapewne wiadomo, z inicjatywy działaczy żeglarskich z Giżycka, już dwukrotnie odbył się w Polsce, na Mazurach, Żeglarski Tydzień Polonii. Tak się dziwnie składa że pomimo że jestem już 23 lata poza krajem, i rokrocznie gdzieś tam po świecie żegluję, ciągle myślami wracam na Mazury. Tam, podobnie jak wielu z Was, w młodym wieku zacząłem żeglować, i tam właśnie nie świadom tego, zaraziłem się nieuleczalną chorobą jaką jest - ŻEGLARSTWO. W czasie rejsów po różnych egzotycznych zakątkach globu, wysłuchałem niezliczoną ilość opowieści o początkach Waszego żeglowania właśnie po Mazurach. W końcu Mazury zaczęły śnić mi się po nocach. Wtedy to uznałem że to już najwyższa pora by zorganizować ten wyśniony rejs. Przy okazji pobytu w Polsce, na przełomie września i pażdziernika tego roku, odbyłem całą serię spotkań w Warszawie i Giżycku w sprawie tego rejsu. Objechałem autem wraz z żoną (niestety własną) całą trasę wymarzonego rejsu. Przez tydzień przebywali u mnie współorganizatorzy z Polski z którymi omówiłem setki szczegółów dotyczących tego nietypowego rejsu . I tak w ramach Żeglarskiego Tygodnia Polonii powstał program rejsu MAZURY 2003 pod nieoficjalnym hasłem:

" Cudze chwalimy, swego nie znamy "

Organizatorami rejsu ze strony polskiej są: działacze Mazurskiego Centrum Żeglarstwa z Giżycka, pod wodzą Mieczysława Konarzewskiego a stronę polonijną reprezentuję ja Jurek Kołakowski, zwany przez żeglarzy po obu stronach Atlantyku, po prostu "Kołek".

Do współpracy zaprosiliśmy: Polski Związek Żeglarski (prezes Wiesław Kaczmarek), Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" (prezes prof. Andrzej Stelmachowski), Telewizję Polonia (dyr. Antoni Bartkiewicz), Stowarzyszenie Polonijnych Klubów Ameryki Północnej PYANA (kmdr. Izydor Ryzak), polonijne kluby żeglarskie z : Chicago (kmdr. Janusz Ciurla), Hamilton (kmdr. Krzysztof Malinowski), Londynu (kmdr. Jerzy Knabe), Nowego Jorku (kmdr. Elżbieta Sawicka, Toronto (kmdr. Wacław Matuszewski), oraz Karaibską Republikę Żeglarską z Chicago (prezydent Andrzej Piotrowski).

O patronat medialny poprosiliśmy polonijną prasę: „Nowy Dziennik”, „Super Express”, „Nasze Żagle” i „Żeglarz”, polskie magazyny żeglarskie "Rejs" i "Żagle", ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita”, "Gazetę Giżycką", portal internetowy „Polonia Swiata”

(www.polonia.org), TV Polonię oraz Polskie Radio Chicago -Nowy Jork, Radio Olsztyn i Radio Kormoran.

Termin rejsu : rozpoczęcie: niedziela 25 maja, zakończenie: niedziela 1 czerwca 2003 roku.

Trasa rejsu : Wielkie Jeziora Mazurskie. Wyruszymy z Giżycka, a kolejnymi miejscami postojów będą: Mikołajki, Galindia (jez. Bełdany), Ruciane-Nida, Stare Sady (jez. Tałty), Ryn, Rydzewo (jez. Boczne) by w niedzielę powrócić do Giżycka.

Uczestnicy rejsu – Z różnych względów ilość uczestników rejsu jest ograniczona do 100 osób (około 25 jachtów). W rejsie uczestniczyć mogą tylko żeglarze polscy zamieszkali na stałe poza granicami Polski. Sternicy jachtów winni legitymować się polskim patentem PZŻ - żeglarza. Dopuszcza się udział żeglarzy innych narodowości z krajów w których mieszkacie. W wyjątkowych przypadkach możliwe będzie uzupełnienie załóg żeglarzami z Polski.

Jachty - rejs ten odbędzie się na jachtach czarterowanych, do wyboru uczestników w trzech wielkościach:

Jachty małe: typu Sasanka 650 (21,3 stóp), załoga 2 do 4 osób w cenie 280 US$ za jacht za 7 dni.

Jachty średnie:

typu Tango 730 (23,9 stóp), załoga 3 do 5 osób w cenie 350 US$ za jacht za 7 dni.

typu Tango 780 (25,6 stóp), załoga 3 do 5 osób w cenie 350 US$ za jacht za 7 dni.

Jachty duże:

typu Janmor 28 stóp (8,53 m), załoga 4 do 7 osób w cenie 420 US$ za jacht za 7 dni.

typu Twister 800 (26,2 stóp), załoga 4 do 7 osób w cenie 420 US$ za jacht za 7 dni.

Wszystkie jachty wyposarzone będą w zaburtowe silniki przyczepne, podstawowe wyposażenie kambuza i pościel.

Wyżywienie - organizator zapewnia 7 śniadań (szwedzki stół) w miejscach postoju. Obiady na trasie pozostaną w gestii uczestników rejsu. Ponadto organizator zapewnia udział w bankiecie powitalnym (Giżycko). Przyjęcie na pokładzie statku Chopin (Mikołajki). Kolację biesiadną w Pieczarach Galindów (Galindia). Przyjęcie i promocję rejsu Karaiby 2004 (na żaglowcu s/y Fryderyk Chopin) na przystani "U Faryja"(Ruciane). Wspólną kolację w Dworku Mazurskim (Stare Sady),

Wspólną kolację z legendą polskiego żeglarstwa w ośrodku „Zofiówka” w Rynie.

Kolację pożegnalną w gospodzie "Pod Czarnym Łabędziem" (Rydzewo).

Atrakcje - już sam pobyt na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich będzie atrakcją samą w sobie. Jeziora nie zmieniły się, są piękne jak dawniej, ale woda w nich jest dużo czystsza (nowe oczyszczalnie ścieków). Nad pięknymi brzegami powstała cała nowa infrastruktura. Nowe przystanie, pensjonaty, hotele, knajpki i sklepy. Część z nich i my zobaczymy. Możecie się już im przyjrzeć:

MIKOŁAJKI WIOSKA ŻEGLARSKA - http://www.mikolajki.pl

STATEK CHOPIN - http://www.statekchopin.pl

WIERZBA - http://www.wierzba.com.pl

POPIELNO - http://www.polinfo.home.pl/atrakcje/pan/

GALINDIA – http://www.galindia.com.pl

RUCIANE - NIDA - http://www.wodnik.pl/p_ruc.htm

s/y „FRYDERYK CHOPIN" – http://www.fryderykchopin.pl

STARE SADY - http://www.dworek.pl/

RYN - http://www.ryn-mazury.polbox.pl/glownapl.html

RYDZEWO - http://www.gospoda.pl

GIŻYCKO - http://www.gizycko.info.pl

Ponadto :
- uroczysta ceremonia otwarcia Żeglarskiego Tygodnia Polonii MAZURY 2003

- występ Jureka Porębskiego i Andrzeja Koryckiego w Pieczarach Galindów z koncertem pięknych polskich szant i ballad (Okudżawa, Wysocki itp).

- promocja rejsu po Dużych Antylach (Karaiby 2004) brygiem s/y „Fryderyk Chopin" z udziałem kpt. Ziemowita Barańskiego w Rucianem na przystani „U Faryja”.

- Andrzej Rosiewicz będzie nas rozbawiał w Dworku Mazurskim w Starych Sadach.
- regaty na Optymistach w Rydzewie, obok gospody „Pod Czarnym Łabędziem”.

REGATY - w trakcie rejsu rozgrywane będą regaty - 6 etapów (po jednym dziennie) a na zakończenie na jez. Bocznym w Rydzewie regaty na Optymistach. Do zdobycia będzie kilkanaście pucharów, medali i dyplomów.

BEZPIECZEŃSTWO - w rejsie towarzyszyć nam będzie kuter ratowniczy „Balon" zapewniający bezpieczeństwo na wodzie, spełniający również funkcję statku komisji regatowej i będący bazą operatorów TV Polonia. Popłynie też jacht flagowy i motorówka.

KOSZTY – organizatorzy przeprowadzając dokładną kalkulację przyjęli zasadę aby rejs był samofinansujący się z niewielkim udziałem sponsorów. Tak więc rejs ten wraz z wszystkimi towarzyszącymi imprezami nie jest nastawiony na jakikolwiek zysk. Koszt udziału w rejsie składa się z dwu części: kosztu uczestnictwa i kosztu partycypacji w czarterze jachtu. Każdy uczestnik ma do wyboru jedną z kilkunastu opcji cenowych przy czarterze jachtu, od 60 US$ do 210 US$.

KOSZT UCZESTNICTWA W REJSIE WYNOSI 350 US $.

W ramach kosztu uczestnictwa organizator zapewnia:

wyżywienie (śniadania, bankiet, przyjęcia, ucztę i kolację)
opłaty portowe (postój, sanitariaty)
zabezpieczenie rejsu
ubezpieczenie
niepowtarzalną atmosferę w codziennie innej scenerii
pogodę

Ponadto sternicy jachtów (po wpłaceniu wpisowego) otrzymają: mapy Wielkich Jezior Mazurskich, locję (książka „Szlak Wielkich Jezior Mazurskich” W. Kuczkowskiego),

broszurę „Etykieta Jachtowa” J. Czajewskiego i flagę rejsu (z logo rejsu ).

Na miejscu w Giżycku, wszyscy uczestnicy rejsu otrzymają:

specjalne identyfikatory
okolicznościowe krawaty
specjalne czapki (nie bejsbolówki)
srebrne znaczki z logiem rejsu
szczegółowy program rejsu (z rozpisaniem na poszczególne dni)
regulamin rejsu
listę jachtów z numerami, nazwami jachtów i składem załogi
powitalny uścisk dłoni komodora rejsu MAZURY 2003

ZGŁOSZENIA – będą przyjmowane do końca stycznia 2003 tylko pocztą

elektroniczną (e-mail) pod adresem: kolek@erols.com
Bardzo proszę o zgłaszanie się całymi załogami z podaniem:

nazwiska i imienia sternika, adresem e- mailowym, typem wybranego jachtu i imiennym wyszczególnieniem załogi. Po potwierdzeniu przyjęcia należy do końca lutego wpłacić

50 % ceny uczestnictwa i czarteru na konto Mazurskiego Centrum Żeglarstwa.

Pozostałe 50 % sternicy uiszczą na miejscu, przy pobieraniu jachtów. Przy rezygancji potrącane będzie 20 %, a po 1 maja nie będzie zwrotów. Bardzo proszę wszystkich sterników o zgłaszanie wolnych miejsc. A wszystkich pojedyńczych chętnych będę próbował skontaktować ze sternikami posiadającymi wolne miejsca.

Zaproszenie – W imieniu organizatorów Żeglarskiego Tygodnia Polonii MAZURY 2003, zapraszam na ten niepowtarzalny rejs, żeglarską Polonię z całego świata. Szczególnie mile będziemy witali nasze koleżnki i kolegów ze Wschodu (z byłych republik radzieckich ), z Europy Wschodniej i Zachodniej, z Australi, Nowej Zelandii i Kanady. Liczymy na udzial kolegów z Panamy i z Bora Bora, Kuwejtu, RPA i Tajlandii.

Wszystkich Was proszę o podawanie namiarów (e-mailowych) na „naszych ludzi”, których rozwiało po całym świecie. Chodzi o to by informacja o tym naszym rejsie dotarła do wszystkich. Byśmy nie zapomnieli o nikim.

Czekam na Wasze zgłoszenia.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Jurek „Kołek" Kołakowski
73 Magnolia St.
Elmwood Park, NJ 07607, U S A
Tel.:  +1-201-796 7215